img-01

MÜŞTERİ DENEYİMİ TESTİ

Kusursuz ve akılda kalıcı ziyaretçi deneyimleri mutlu müşteri profili oluşturabilmeniz için oldukça önemlidir.

Peki aksaksız ve akılda kalıcı deneyimleri nasıl yaratabilirsiniz?
E-ticaret sitenizin alış veriş sürecini potansiyel müşterilerinize (site ziyaretçilerine) test ettirerek sitenizin işlevselliği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Site ziyaretçilerinin ürünleri sepete eklemesi yada satın alma aşamasına gelmesi gibi süreçleri test ederek, yapılacak analizler ile alışveriş sürecindeki aksaklıklar ve fırsatlar hakkında değerlendirmeler yapabilirsiniz. Ziyaretçi ürünü araken izlediği aşamalar ve süreci tamamlamada karşılaştığı zorluklar, websitenizin geliştirilmesi ve iyileştirmesi için hayati önem taşıyacaktır.

E-ticaret site ziyaretçisinin sitenizde yapmış olduğu alış veriş sürecini video olarak kaydetmesini isteyerek potansiyel müşterinizin yapmış olduğu yolculuğu izleme imkanını size sunuyoruz. Ziyaretçiden alış veriş sürecini tamamlar iken sesli olarak yorum yapmasını isteyerek ziyaretçinin alış veriş deneyimini sesli olarak dinlemenizi sağlıyoruz. Ziyaretçinin alış veriş süreci hakkındaki yorumları satışlarınızı önemli ölçüde etkileyebilecek bilgilere birinci ağızdan ulaşamanızı sağlayacaktır.

Deneyim testi neden gereklidir? E-ticaret sitenizin tasarım ve inşası süresince web tasarım firmasının sitenizi inşa etmesi beklenmektedir. Ancak bu firmalar teknik anlamda oldukça tecrübeli olmakla birlikte ürününüz ve firmanızın sağladığı hizmetler ile ilgili yeterli donanıma sahip olmayabilir. Sitenizin sizin hedeflediğiniz müşteri kitlesi tarafından test edilmesi web tasarımı firmasının sitenizin inşası aşamasında gözden kaçırmış olabileceği bir çok noktanın önününe geçecektir. Müşterinizin bakış açısı ile web sitenizi gözlemlemek, sitenizin tasarımında doğru kararlar vererek potansiyel müşterileriniz için aksaksız bir alış veriş süreci yaratmanızı sağlayacaktır.

Müşterinizin penceresinden web sitenizi değerlendirmek, sitenizin bilgi akışı ve navigasyonu konusunda sizi bilgilendireceği gibi, sitenizdeki alış veriş sürecinin kişiselleştirilmesi konusunda size ışık tutarak sadık müşteri profili oluşturmak anlamında büyük katkı sağlayacaktır. Kişiye özel yolculuklar ve navigasyonlar site ziyaretçilerini mutlu ederek sitenizi tekrar ziyaret etmelerine neden olacaktır.

Ayrıca ziyaretçi deneyim testleri müşterilerinizin beklenti ve ihtiyaçlarındaki değişikliklerin yakından takip edilmesini sağlayacaktır. Müşterilerin ihtiyaçları ve e-ticaret sitelerinden beklentileri sürekli değişmektedir. Rakip  yada sektör öncüsü olan sitelerdeki uygulamalar zamanla diğer e-ticaret sitelerindeki beklentileri etkilemektedir. Müşteri deneyim testleri ile değiliklikler ve beklentiler konsunda bilgi akışını sağlayacaktır. Her ne kadar e-ticaret sitenizin satış oranları oldukça yüksek olsada 6 ayda bir yapılacak müşteri deneyimi testleri ile müşteri beklentileri hakkında en sıcak bilgiye sahip olabileceksiniz.

Potansiyel müşteri ve ziyaretçi segmentinize göre deneyim testi portfolyonuzu oluşturabilirsiniz. Örneğin 16 yaşında bir öğrenci yada 35 yaşındaki bir ev hanımı gibi farklı müşteri profilleri ile test yapılarak farklı müşteri profili görüşleri ile sitenizin alışveriş sürecini en verimli şekilde düzenleyebilirsiniz.

Test müşterilerinin sunmuş olduğu bilgiler ve videolar ile süreci analiz ederek, alış veriş sürecinizi haritalandırabilirsiniz. Müşteri yolculuğunun görsel olarak haritalandırması sizin müşteri deneyimindeki aksaklık ve kopuklukları tespit ederek, süreci iyileştirmenize yardımcı olacaktır.