img-02

MÜŞTERİ YOLCULUK HARİTASI

Müşteri yolculuk haritası sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin alış veriş sürecini tamamlarken yapmış oldukları işlemlerin bir temsili yolculuk olarak görüntülenmesidir. Potansiyel müşterinizin web sitesinizin anasayfasına erişmesinden, sepete ürün eklemesine kadar bir çok işlem bu yolculuğun görüntülenmesi ve haritalandırılmasına imkan verecektir. Bu temsili yolculuk 5-15 basamaktan olusabilmektedir.Bu basamakların basit bir diagram yada çizimle görüntülenmesi Müşteri Yolculuk Haritasına verilen genel isimdir.

Bu haritanın e-ticaret site yöneticisine ve sahibine faydası nedir? Neden site ziyaretçisinin sitede yapmış olduğu yolculuğu yada sitede gerçekleştirmiş olduğu işlemleri bir çizim yada diagram ile görselleştirmeliyiz?

E-ticaret site yöneticisi olarak bizim görevimiz ziyaretçinin sitedeki işlemlerinin analizini yaparak, ziyaretçinin yolculuğunu zorlaştırıcı noktaları belirlemek ve ziyaretçinin alış veriş sürecini kesintisiz ve kolay bir yolculuğa dönüştürmek olacaktır. Keyifli bir yolculuk yaşamış müşteriniz bu deneyimi unutmayacağı gibi bu deneyimini tekrar tekrar sitenizde alış veriş yaparak pekiştirebilir hatta yakın çevresindeki potansiyel müşteriler ile yaşamış olduğu deneyimini paylaşabilecektir.


Ziyaretçinizin sitede yapmış olduğu işlemlerin tek tek analizi site yöneticisine bu işlemlerin kolaylaştırılması ve alış veriş sürecini iyileştirmesinde yardımcı olacaktır. Müşteri yolculuk haritası ziyaretçinin sitede izlediği yolu ve sitede yapmış olduğu işlemleri müşterinizin bakış açısı ile görmenizi sağlayarak size müşterinizin ayak izlerini takip imkanı sağlayacaktır. Müşterinizin ayak izlerinin takibi müşterinizin nerede yavaşladığı ve nerede durduğunu görmenizi sağlayarak size bu yolculuğu yönetme imkanı verecektir. Site ziyaretçisinin zorlandığı noktaları kolaylaştırarak akılda kalıcı ve keyifli site navigasyonları yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Müşteri yolculuk haritaları sitenizde müşterilerinizi düşünmeye yönlendirecek yada ziyaretçilerinizde kafa karışıklığına neden olacak her hangi bir etmenin tekrar düzenlenmesi yada sitenizden kaldırılarak müşteri yolculuğunu geliştirmenize yardım edecektir. Sitedeki kafa karışıklığı yaratan bölümlerin kaldırılması ve alış veriş sürecini zorlaştırıcı aşamaların tekrar dizayn edilmesi, müşterinize kesintisiz ve keyif verici yolculuk ve sonuçta keyif verici müşteri deneyimi sunmanızı sağlayacaktır.

 

Potansiyel müşteriniz sitenizde bir gereksinimine çözüm bulabilmek için bulunmaktadır. Müşterinizin sitenizdeki ziyareti sırasında çözüme ulaşmasını engelleyici herhangi bir etken siteden kaldırılmalıdır. Müşteri yolculuk haritasi bu olumsuzlukların tanımlanmasında yardımcı olacak en etkili araçtır. Müşteri yolculuk haritası ile ziyaretçilerinizi sitenizdeki çözüme ulaşmak adına yapmış olduğu yolculuğunu kolaylaştırmanın yanısıra, müşterinizin hayatına olumlu katkıda bulunmuş olacaksınız.

Müşteri yolculuk haritaları ziyaretçilerin yolculuklarının kişiselleştirilmesinde büyük fayda sağlayacak faktörlerin başında gelmektedir. Kişiselleştirilmiş yolculuklar her e–ticaret sitesinin dijital pazarlama önceliğini oluşturmalıdır. Potansiyel müşterilerin unutmayacağı ve keyif alabildikleri deneyimler ancak kişiye özel yolculuklar planlayarak ve dizayn edilerek gerçekleştirilebilir. Müşteri yolculuk haritaları e-ticaret sitelerinin bilgi sağlama ve iyileştirme çabaları için olmazsa olmazlarının başında gelmektedir.