kissmetrics-webinar
E-ticaret Site Navigasyonu Teknikleri: En İyi Pratikler ve Uygulamalar
27 Mar 2017 27th March 2017

2. Bölüm

Süper Menü Kullanılması

Süper Menüler, mega menü olarak da adlandırılırlar, ziyaretçiler navigasyon menüsünde her hangi bir kategori başlığının üstünde gezindiklerinde navigasyon kategorileri ve alt kategorilerini sunarlar. Ziyaretçiler süper menü sayesinde aradıkları ürünlere 1- 2 tıkla ulaşma imkanına sahip olabilirler. Binlerce ürün bulunan e-ticaret siteleri için doğru planlanmış süper menüler sitenizdeki ziyaretçi deneyimi kolaylaştırarak alışveriş sürecini kısaltabilirler.

“Kullanılabilirlik uzmanı Jakop Nielsen’e göre, süper menüler e-ticaret site ziyaretçilerinin aradıkları ürünlere kolayca ulaşmalarına yardımcı olarak, müşteri deneyimini pozitif etkilemektedirler.”

Örnek olarak aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceği gibi, giyim e-ticaret sitelerindeki navigasyon menü başlıkları olan Bayan, Erkek ve Çocuk alanları üzerine geldiğimizde aşağıya doğru açılan menü sayesinde, ziyaretçi aradığı spesifik ürüne yani kırmızı renkli deri mont isimli ürüne ulaşacaktır. Süper menüler ziyaretçinin az sayıda tıklama ve düşük efor harcayarak ürünlere ulaşmasını sağlamaları açısından ziyaretçi deneyimi için önemli bir elementtir.
Ziyaretçilerinizin kullandığı dil kullanılarak hazırlanan süper menüler, ziyaretçilerinizin alışveriş yapan müşterilerinize dönüşmelerine pozitif etki edecektir.

1
2.

Süper menüyü kullanırken mobil cihazlar ve tabletler için farklı bir dizayn düşünülmelidir. Süper menüler mobil ve tablet ziyaret deneyimi için uygun değildir. Süper menüleri kullandığınızda tüm ekran ölçülerini düşünmeli ve bu menüleri her ekran için test etmiş olmalısınızdır. Süper menü ekran ölçüsünden büyük olduğunda kaybolacağı için ziyaretçi deneyimini bir kabusa çevirecektir.

Müşteri Referansları ve Yorumlarının Entegrasyonu

İnternette alışveriş yapan tüketiciler ürün kullanıcılarının ürün hakkındaki referans ve yorumlarına önem vermektedir. Müşteri yorumları ve referanslarının ziyaretçilerinizin karar aşamasında alışveriş yapmaya karar vermelerinde etkili olduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Müşteri yorumları ve referansları, ziyaretçinizde güven yaratarak ve ziyaretçinin aklında olabilecek sorulara cevap vererek, ziyaretçilerinizin alışveriş yapan müşterilere dönüşmelerine etki edecektir.

3
4
5

Crocs e-ticaret sitesi müşteri yorumlarını navigasyonuna entegre ederek ziyaretçilerin 3324 müşteri yorumunu okuma ve karar verirken akılda oluşabilecek bütün sorulara diğer müşterilerin yorumları ile cevap vermektedir. Ziyaretçileriniz sizin ürünü tanıtım ve promosyon için kullandığınız mesaja inanmak yerine, diğer müşterilerin yorumlarını daha güvenilir ve inandırıcı bulmaktadırlar.

“Müşteri yorumları ve referansları ziyaretçilerinizde güven duygusunu arttırarak, ziyaretçilerinizi alışveriş yapan müşterilere dönüşmelerinde sebep olmaktadır.”

Filtrelerde Müşteri Yorumlarını Kullanın

E-ticaret sitenizde kullanacağınız filtrelerde müşteri yorumlarını ekleyerek, ziyaretçilerinizin yorumlara göre ürün aramalarını imkan vermelisiniz.

Aşağıda Topshop e-ticaret sitesi ziyaretçilerine müşteri yorumlarına göre filtrelerde arama imkanı sağlamıştır.

6

Yorumlara Göre Arama Özelliği

Ziyaretçilerinizin ürünleri yorumlara göre rafine ederek aramalarına imkan vermelisiniz. Ziyaretçileriniz hangi ürünü alacaklarına karar veremediklerinde, müşteri yorumlarına göre en çok yorum yapılmış ürünü almaktadırlar. Yorumlara göre arama teknik detayları çok olan ürünlerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Müşterileriniz hangi dijital kameranın daha iyi olduğuna müşterilerin yapmış olduğu yorumlar okuyarak ürün hakkındaki genel düşünce üzerinden hareket ederek karar vermektedirler.

7

B&Q e-ticaret sitesi yukarıda ürünlerin yüksek yorumlardan düşük yorumlara göre sıralanmasına sağlayarak, ziyaretçinin deneyimini kolaylaştırmıştır. Buna ilave olarak, yorumları yıldız sayılarına göre filtrelerde sunarak, ziyaretçinin en çok yıldızı alan ürünleri görmesine izin vermektedir.

8

Çok sayıda ürün yorumu alan e-ticaret siteleri, ziyaretçilerine ürün yorumları içerisinde arama fonksiyonu sunarak ziyaretçiye yardımcı olabilir.

Screwfix e-ticaret sitesi çok sayıdaki yorumları tarihlerine göre; Yeniler Önce, Eskiler Önce ve Yorum Yıldız Sayısına göre; Yüksek Yıldız sayılı yorumlardan Düşük Yıldızlı ve Düşük Yıldız sayısından Yüksek Yıldız koşullarına göre arama imkanı sunarak ve ziyaretçilerinin 3000 tane yorumu istedikleri şartlarda aramalarına izin vererek karar aşamasında ziyaretçilerine yardımcı olmaya çalışmaktadır.

9

American Apparel e-ticaret sitesi müşteri yorumlarını farklı bir sayfa olarak açarak ziyaretçinin 687 müşteri yorumunu kontrol etmesine imkan vermektedir.

10

“Ziyaretçilerinizin nasıl bir arama yöntemi ile aradıkları ürünlere ulaşacağını bilemediğimiz için ziyaretçimize ürünü bulmasında yapacağımız her türlü yardım ziyaretçilerinizin alışveriş yapan müşterilerine dönüşmesinde faydalı olacaktır.”

Renklere Göre Filtre

Renklere göre filtre sunarak, ziyaretçilerinizin kırmızı renkli tişört ya da çantaya 1-2 tıkla ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

11

Ziyaretçilerinize renklere göre filtre imkanı sunarak ziyaretçilerinizin aklında oluşabilecek renk tonu ile ilgili kaygı ve şüpheleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Tieks.com e-ticaret sitesi renk paleti sunarak ziyaretçilerin istedikleri rengi kolayca seçmelerine izin vererek alışveriş deneyimini kolaylaştırmaktadır.

12

E-ticaret siteleri için görsellerin kalitesi çok önemli olduğu gibi ürün renklerinin de kaliteli görseller ile ziyaretçiye sunulması önemlidir.

13

Tieks e-ticaret sitesi kaliteli yüksek çözünürlüklü ürün görselleri ile ziyaretçilerin aklındaki kaygı ve korkulara cevap vermektedir. Ürün görselleri renklerle ilgili kaygılara da cevap vererek, e-ticaret sitelerinin para kaybına sebep olan ürün iadesi ve ürün değişimi gibi müşteri deneyiminde negatif etki yaratacak ve para kaybına neden olabilecek faktörlerin önüne geçmiş olacaklardır.

Renk paleti bazı e-ticaret sitelerinin kullandığı renk isimlerinden oluşan filtreden daha etkili olacaktır. Ziyaretçilerinize aşağıdaki örnekte görüleceği gibi Sax Mavi kelimesi sunmak ziyaretçilerinizin mavi tonlarını düşünmeye itecek ve kaygılarının artmasına sebep olacaktır.

14


“Renk paleti ziyaretçilerinizin ürünün rengi hakkında ayrıntılı bilgi edinmelerini sağlayacak ve zümrüt yeşili nasıl bir yeşildi gibi ürün renkleri hakkında tahmin yapmanın önüne geçecektir.”

Ürün sayfasındaki renk opsiyonları yüksek çözünürlüklü ürün görselleri ile ziyaretçiye sunulmalıdır. Düşük çözünürlüklü ve kalitesiz ürün görselleri ziyaretçinizde markanız ile ilgili negatif imaj yaratarak markanızın prestij ve imajını zedeleyebilir. Aşağıda American Apparel e-ticaret sitesi ziyaretçiye ürün renklerini palet olarak sunarak ziyaretçiye seçim imkanı sunmaktadır. Ziyaretçi renk paletinde her hangi bir rengin üstüne gittiğinde ürün görselinin rengini değiştirerek ziyaretçinin ürünü istediği renkte görmesini sağlayarak müşteri deneyimi kusursuzlaştırmaya çalışmaktadır.

15
16

American Apparel sitesi yukardaki örnekte ürün görselleri ile ilgili bir diğer en iyi pratik uygulamasına yer vermiştir. Ürün görselli kullanırken birden fazla ürün görselini ve ürünü birden fazla açıdan gösteren ürün görsellerini kullanmıştır.

17

Ziyaretçilerinizin Filtreleri Silmesine İzin Verin

Ziyaretçilerinizin kullandığı filtreleri ziyaretçiye bir sıralama ile sunarak, ziyaretçinizin bir filtreden diğerine kolaylıkla ulaşabilmesi sağlanarak ziyaretçinin deneyimi kolaylaştırabilir.

Pc world e-ticaret sitesi aktif filtreleri müşterilerine sunduğu gibi bu filtrelerin silinmesine de izin vermiştir.

18

Bir diğer en iyi pratikte açılan ve kapanan filtreler ile ziyaretçilerin kullanmadıkları filtreleri kapatarak site navigasyonundaki karmaşıklık ve kalabalık elementlerin yaratacağı mavigasyon yorgunluğu azaltılabilir.

19

Navigasyon ve SEO

Google arama motorunda yapılan aramalarda potansiyel müşterilerinizin aradıkları ürün ya da hizmetlerin başlıklarını sitenizde kullanarak bu aramalara cevap verebilme çalışmalarına arama motoru optimizasyonu (SEO) denmektedir. Arama motorları sitenizdeki kelime ve terimlerin analizini yaparak sitenizdeki ürün ve hizmetleri arşivleyerek arayıcının yaptığı aramaya arşivlerinden en doğru sonucu sunmaya çalışmaktadırlar.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Google gibi arama motorlarında yapılan aramaların sitenize kaliteli ve yüksek sayıda organik trafiğe dönüşmesini sağlayabilen etkili bir dijital pazarlama disiplinidir. Google ve diğer arama motorları site navigasyonunun yapısını analiz ederek Google arama motorunu kullanan ziyaretçiler için arşivlemektedirler. Arama motorunda yapılan kırmızı çanta aramasına karşılık olarak Google arşivden sitelerinde kırmızı ve çanta

kelimelerini kullanan siteleri arama motoru kullanıcısına sunmaktadırlar. Arama motoru kullanıcısı bu cevap sayfalarında bir siteyi seçtiğinde o siteye organik trafik oluşturulmuş olmaktadır.

Kaliteli organik trafik e-ticaret siteleri için önemli bir kaynak olmakla birlikte kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarında ilk sayfa ve üst sıradaki sitelere seçtikleri düşünüldüğünde çok fazla rekabetin olduğu bir trafik kaynağıdır.

Arama motorları siteleri arşivlerken önemlilik sıralaması yapmaktadırlar. Bu sıralamayı yaparken yüzlerce faktör göz önünde tutulmaktadır. Ancak ziyaretçi deneyimi en önemli faktörlerden biridir. Google e-ticaret sitenizi arşivlemek için site analizini yaparken, 1 ya da 2 tıkla ulaşılan ürünler sunan site navigasyonunu, 4 ya da 5 tıkla ulaşılan ürünler sunan site navigasyonuna göre daha önemli sayarak arşivlemesinde siteleri bu özelliklerine göre önem sırasına göre arşivlemektedir.

E-ticaret siteleri site navigasyonu dizayn ederken SEO disiplini ve Google gibi arama motorlarının arşivleyeceklerini düşünerek planlamalıdır. SEO düşünülerek hazırlanmış site navigasyonu bir çok ziyaretçinin siteye kendiliğinden ve promosyon masrafı yapmadan ulaşmasına sebeb olacağından çok önemli bir trafik yaratma yöntemidir. E-ticaret siteleri milyonlar harcayarak sitelerine trafik yaratmaya çalırışken SEO kurallarına göre hazırlanmış bir site navigasyonu Google’dan bu tarifiği ücretsiz sağlamaktadır.

E-ticaret siteleri kullandıkları ürün isimleri ve ürün detaylarını Google arama motorlarını düşünerek seçmelidir. Ziyaretçiler İstanbul’daki lastik tamircileri diye bir arama yaptıklarında sitenizdeki terimler ve kelimeler İstanbul’da bulunduğunuzu, lastik satışı ve tamiri hizmetlerini sunduğunuzu belirtmelidir. Bu terimler site navigasyonunda kullanıldığında Google arşivlemesinde bulanacaktır. Bu arşivleme İstanbul’da lastik tamiri arama sonuçları arasında sizin sitenizin de bulunmasını sağlayarak size organik trafik sağlayacaktır.

Müşteri Deneyim Testi

E-ticaret sitenizin navigasyonu potansiyel müşterilerinize test ettirmeniz, site navigasyonunda gözden kaçırmış olabileceğiniz noktaları tekrar gözden geçirmenize olanak sağlamış olacaktır. Ürün sayılarının çokluğu e-ticaret sitelerinin navisgasyonun kusursuz ve aksaksız olmasının önünde bir çok engeller çıkarmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz en iyi pratikler bu engelleri aşmanızda yardımcı olacaktır.

Otorite Dijital Kurucusu

Müşteri yolculukları mühendisi, dijital pazarlamacı.

Tevfik ozaydin

Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *