generic-data-images-07
E-ticaret Sitenizdeki Satışlarınızı Arttırıcı 4 Yöntem
12 Jan 2017 12th January 2017

5. ÜRÜN SAYFASI

Ürün Görselleri

Yüksek kalitedeki ürün görselleri, ziyaretçilerinizin e-ticaret sitenizde alış veriş yapmalarında önemli rol oynayacağı gibi firmanız hakkında verecekleri kararda da aynı şekilde etkili olacaktır. Kaliteli ürün görselleri ziyaretçinin kafasında oluşabilecek “Ürünün kumaş kalitesi nedir? Tişörtteki baskı kalitesi nasıldır? Ayakkabının derisi kaliteli midir?” gibi birçok soruya otomatik olarak cevap verebilecektir.

E-ticaret siteleri bütçelerinin önemli bir kısmını kaliteli ürün görsellerine ayırmalıdırlar. Site de birden fazla ürün görseli sergilenmeli ve ziyaretçinin ürünü farklı açılardan inceleyebilmesi sağlanmalıdır. Görseller ile hedeflenen, ziyaretçilerin potansiyel müşteri haline gelmesi ve sadece görsellere bakarak alışverişe ikna olmasıdır.

Ek olarak, kaliteli ve yeterli sayıda ürün görselleri iade oranının da düşmesinde önemli derecede etkili olacaktır. Sitenizde yayınlanan ürünleri görmeden, dokunmadan, denemeden posta aracılığı ile sipariş veren müşterilerinizin hayal kırılıklığına uğrama şansı en aza indirgenmiş olacaktır.

Ürün Detayları

E-ticaret sitelerinin ürün sayfasında ürünün detaylarını açıklayan kısa bir bölüm bulunmalıdır. Ürünün özellikleri, varsa faydaları sade bir dille açıklanmalıdır. Ziyaretçinin kafasında ürünle ilgili oluşabilecek ilk sorulara kısa ve net cevap verebilmelidir.

Bu bölümde ürünün içeriğinin yüzde kaçının pamuk olduğu açıklanabileceği gibi hangi kombinlerle daha şık olabileceği gibi ek bilgiler de sunulabilir.

Karar vermeden önce ürün hakkında daha fazla bilgi almak isteyen ziyaretçiler için firmanızın markasını ve hikayesini öne çıkaran orijinal içerikler ile de ziyaretçi ikna edilmeye çalışılabilir. Ziyaretçi bu yararlı bilgiler sayesinde markaya daha da yakınlaşarak güven duymaya başlayacaktır.

Ürün detaylarının önemini daha iyi vurgulayabilmek için İngiltere’den ve Türkiye’den seçtiğim birer örneği aşağıda bulabilirsiniz.

banner_01

İngitere’deki bir siteden aldığım bu örnekte; ürün sayfası 7 kaliteli görsel ve ürün detayları ile ziyaretçisine yardımcı olmaya çalışmaktadır. Çanta ile ilgili ziyaretçinin sorabileceği bütün sorulara cevap vermeye çalışılmıştır. Çantanın ölçülerinden, nasıl temizleneceğine kadar alıcıya yardımcı olabilecek sorulara cevap verilmiştir. Ayrıca yağmura dayanıklı olduğu bilgisi paylaşılarak ziyaretçinin soracağı sorular tahmin edilmeye çalışılmıştır.

banner_02

Bu sebeple İngiliz sitesini ziyaret eden alıcının alışveriş sürecini tamamlaması, Türk sitesinin ziyaretçisine göre daha fazladır.

SOSYAL KANIT

Müşterilerden Gelen Ürün Yorumları ve Kullanıcı Görselleri

E-ticaret sitenizde ki müşteri yorumları ve ürünleri kullanırken paylaştıkları resimler ziyaretçinin ikna edilebilmesi için kullanacağınız etkili yöntemlerden olacaktır. Bu detaylar ziyaretçileriniz tarafından sosyal kanıt olarak görülerek sitenize ve markanıza karşı güven duymaya başlamalarına sebep olacaktır.

Sosyal kanıt; sitenizin ziyaretçilerinin, potansiyel müşteriye dönüşmelerinde ki en büyük etkenlerden biridir. Emarketer ‘in yapmış olduğu bir araştırmaya göre ankete katılan ziyaretçilerin % 50 si ürünü satın almadan önce ürün hakkındaki müşteri yorumlarını okuduklarını iletmişlerdir.

Aşağıda Amazon sitesinin ürün sayfasında, müşteri yorumlarını nasıl etkili kullandığını göreceksiniz.

banner_03

Amazon, bir ürün için 168 müşteri yorumu yapıldığını paylaşarak, site ziyaretçisinin ürün hakkında ki kaygılarına otomatik olarak cevap vermektedir. Bu önemli detay site ziyaretçilerinin daha kolay karar vermesini ve alışverişe ikna olmasını sağlamaktadır.

Ayrıca müşterilerinizden sosyal medya da ürünlerinizin kullanım görsellerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bu görselleri ürün sayfanızda paylaşarak sosyal kanıt olarak kullanabilirsiniz.

Aşağıda Avusturalyalı e-ticaret sitesi TonyBianco tarafından yapılmış sosyal kanıt yönlendirmesi görülmektedir.

banner_04

TonyBianco ürün sayfasında ‘’show us how you wear it. Add#TONYBİANCO on instagram ‘’ yönlendirmesi ile müşterilerine satın almış oldukları ayakkabıları nasıl kullandıklarını sorarak, sosyal kanıt oluşturmaya çalışmaktadır. Müşterilerin İnstagram üzerinden paylaşımlarını ürün sayfasına entegre ederek, tekrar ziyaretçilerine sunmaktadır.

banner_05

Blackmilkclothing müşterilerinin İnstagram paylaşımlarını sitesinin ürün sayfasına entegre eden e-ticaret sitelerine bir diğer örnektir.

Ürün Videoları

Ürün videoları e-ticaret siteleri için yeni bir uygulama olmakla birlikte ziyaretçilerinin bütün sorularına cevap verebilme potansiyeline sahiptir. Ürün videoları ziyaretçilerinizin ilgilendikleri ürünleri 3 boyutlu olarak görebilmelerini ve ürün detayları ile ilgili kaygılarını gidermekte etkili olabilmektedir.

Emarketer ‘in yapmış olduğu bir araştırmaya göre ankete katılanların % 82.9 ürün videolarının faydalı olduğunu iletmişlerdir.

Aşağıda Keysmart e-ticaret sitesinin bir ürün videosunu bulacaksınız. Bu Amerikan firması, ürünü olan anahtarlığı, video olarak paylaşarak ziyaretçilerine etkili bir tanıtım yapmıştır. Ürün hakkında ki bir çok soruya 1.14 saniyelik bu video ile cevap vermiştir.

Ürün videoları; e-ticaret sitelerinin hem düşük maliyeti hem de satış artırıcı potansiyeli ile 2017 dijital pazarlama stratejilerinin merkezinde olabilecek bir pazarlama disiplinidir.

6. Alışveriş Sürecinin Tamamlanması

Alış Veriş Sepeti Sayfası

Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilenizle, bazı bilgileri alışverişin son aşamasına gelmeden, ön bilgi olarak paylaşmanız müşteri memnuniyeti için son derece önemlidir.

Ziyaretçilerin özellikle kargo ücretlerini, ürünü alış veriş sepetine eklemeden önce ögrenmeleri oldukça önemli bir detaydır. Ancak kargo ücretleri ürün sayfasında yada ürün sepeti sayfasında mutlaka tekrar belirtilmeliler.

Kargo ve iade koşullarını alışveriş sürecinin başlangıcında yani ürünlerin sepete eklenmesi aşamasında paylaşmak, ziyaretçilerinizin alışveriş deneyimini kolaylaştırmaktadır. Ziyaretçilerinizin son aşamada yüksek kargo ücreti ile karşılaşması sitede ki deneyimlerinin olumsuz yönde sonuçlanmasına sebep olmaktadır.

banner_07
Ziyaretçi Kayıt Formu

E-ticaret sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinize siteye kayıt olmaya zorlamadan ziyaretçi kayıt seçeneği sunmak davetkar bir seçenektir. E-ticaret site ziyaretçileri kayıt formlarını doldurmaktan çoğunlukla kaçınmaktadırlar.

Alış veriş sürecini ne kadar kolaylaştırırsanız sitedeki satış oranınız o derece artış gösterecektir. Ziyaretçileriniz her siteye kayıt olma konusunda tedirginlik içerisinde olabilirler. Ziyaretçilerinizin kaygı ve tedirginliklerini ortadan kaldırmak, site dizaynının esas amacı olmalıdır. Site ziyaretçilerinize kayıt olmadan alış veriş sürecini tamamlayabilme olanağı sunmak oldukça faydalı olacaktır.

Standart kayıt formu 7-14 arası sorudan oluşurken ziyaretçi kayıt formu 3 sorudan oluşabilir. Ziyaretçinizden 14 soruluk bir formu doldurmasını istemek yerine 3 soruluk ziyaretçi kayıt formunu seçenek olarak sunmanız, ziyaretçinizin siteye kayıt olmasını sağlayacaktır. Özellikle kayıt formlarında ki ilk soru ziyaretçinizin email adresi olmalıdır. Emaili alınan ziyaretçi sitenizi terk etse bile potansiyel müşteriniz olarak kayıtlarınıza geçmiş demektir.

Unutulmamalıdır ki, alışveriş sepetinin ziyaretçiler tarafından terkedilmesi e-ticaret firmaları için sebeplerinin araştırılması gereken önemli bir husustur. E-ticaret sitelerinde alışveriş sepetinin terkedilmesi % 75 oranındadır. E-ticaret siteleri ziyaretçilerin alışveriş sürecini kolaylaştırarak sepetin terk edilmesini azaltmaya yönelik önlemler almalıdır.

Aşağıda iki farklı e-ticaret sitesinin kayıt seçeneği örneği bulabilirsiniz.

Altınyıldız firması ziyaretçi kaydı seçeneği sunmayarak, site ziyaretçilerini bir çok soruyla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu sorular arasında TC kimlik numarası gibi çok kritik bir soru da bulunmaktadır.

banner_08

Buna karşılık Trendyol ziyaretçilerinden sadece email adreslerini, şifre oluşturmalarını ve cinsiyetlerini isteyerek, 3 soru ile ziyaretçi kaydı imkanı sunmaktadır.

banner_09

7. Kayıt Form Sayfasının Basamaklara Ayrılması

Alış veriş sepetinden sonraki kayıt aşamasının basitleştirilmesinin en önemli yöntemlerinden bir tanesi de kayıt sayfasının basamaklara ayrılmasıdır.

  • 1 Sepetim >
  • 2 Teslimat Bilgileri >
  • 3 Ödeme
banner_010

Bu sayfanın bu şekilde basamaklara ayrılması ziyaretçinizin kayıt sürecinin sadece 3 basamaktan oluştuğunu anlamasına ve fazla uzun zaman almayacağını bilerek kayda devam etmesini sağlayacaktır. Ziyaretçilerinize kayıt sürecinin hangi aşamasında olduğu konusunda bilgilendirmekte ayrıca faydalı olacaktır.

Kayıt sürecinin basamaklara ayrılmasının bir diğer önemi ise ziyaretçilerinizin bilinç altına pozitif gönderme yapmasıdır. Ziyaretçileriniz hedef amaçlıdır ve hedeflerine ulaşmak için çaba sarfetmeye hazırdırlar. Kısa ve kolay bir kayıt aşamasının tamamlanması ziyaretçilerinizin sitedeki ilk deneyimlerinin olumlu olarak sonuçlanmasını sağlayacak ve alışveriş süreçleri başarma hissiyatı ile başlayacaktır. İnsan psikolojisinin olumlu yönlerini internet sitenizde kullanarak satışlarınızı artmaya çalışabilirsiniz.

8. Online Değer Teklifi

Markanızın Ziyaretçilerinize Fayda Teklifi

E-ticaret sitenizin ziyaretçileri için sunmuş olduğu hizmet yada fayda teklifinin anasayfada ziyaretçiye sunulması, “Neden bu sitedeyim?, Bu sitede olmamın bana ne faydası var?” sorularına otomatik olarak cevap verme imkanı sağlayacaktır.

Online değer teklifi, sade bir dil ile ve doğru müşteri segmenti düşünülerek hazırlanmalıdır. Sitenizin kuruluş amacı ve şirket değerlerinin ziyaretçilerinize iletilmesi; firmanızın ziyaretçileriniz ile kalıcı ve duygusal bir iletişim kurmasında da önemli bir rol oynayacaktır.

banner_011
Otorite Dijital Kurucusu

Müşteri yolculukları mühendisi, dijital pazarlamacı.

Tevfik ozaydin

Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *