SÜREKLİ SORULAN SORULAR

E-ticaret site kullanırlığı; müşterinin alışveriş sürecini ne kadar kolaylıkla tamamladığının ölçülmesidir. Sitenizdeki iyileştirmeler ile müşterinin alışveriş sürecini kolaylıkla tamamlaması sağlanır. Müşterinizin için

E-ticaret deneyim stratejisi; e-ticaret müşteri deneyimininde ulaşılmak istenen hedeflere hangi taktiksel ve operasyonel basamaklar ile ulaşılacağına karar verilmesidir.

Müşteri deneyim testi, e-ticaret sitenizdeki alışveriş sürecinin potansiyel müşterileriniz tarafından test edilerek. Karşılaştıkları aksaklıkları sizinle paylaşmalarına denir.

Müşteri yolculuk haritası, müşterinin E-ticaret sitenizde alışveriş aşamalarını tamamlayarak ürünün ya da hizmetin satın alınması sürecinde yaptığı araştırma ve kararalma sürecinin yolculuk benzetmesi olarak ifade edilmesidir.

E-Ticaret müşteri deneyimi, müşterilerinizin sitenizdeki alışveriş sürecinin müşterilerinizin aklında bıraktığı izlenimler, yaşadığı tecrübelerin toplamına verilen genel isimdir.

Müşteri yolculuk haritası görüntülenmesi: müşterinin alışveriş sürecini tamamlama aşamalarınında izlemiş olduğu yolun basamaklara ayrılıp, müşterinin ayak izlerinden bir yolculuk haritasının görsel olarak görüntülenmesidir.